SDA / Ako získať svoju prvú prácu v IT v roku 2023

Ako získať svoju prvú prácu v IT v roku 2023

Jedna z najčastejšie položených otázok pred vstupom do IT je: ako získať svoju prvú prácu v IT? Nájdem si prácu aj bez školy a titulov? Odpoveď je jednoduchá – rozhodne áno! IT odvetvie sa neustále vyvíja a je otvorené každému. Zisti, ako sa môžeš v IT uplatniť aj bez predchádzajúcich skúseností. 

Prvá práca v IT hneď po skončení kurzu!

V priebehu kurzu máš možnosť popremýšľať, akým smerom chceš svoju kariéru v IT rozvíjať a ako by mala vyzerať. Určite ti tiež doporučujeme v priebehu kurzu prechádzať pracovné ponuky a zoznámiť sa s trhom práce v IT odbore, kde zistíš, aké sú na jednotlivé pozície požiadavky. 

Je potrebné brať v úvahu, že niektoré pracovné ponuky sú inzerované len pre skúsených špecialistov na seniornej úrovni, ale čím ďalej viac firiem otvára svoje brány aj úplným juniorom bez skúseností.

Odporúčame ti tiež priamo kontaktovať danú firmu a zistiť, aké sú ich pracovné ponuky. Nie všetky inzercie sú totiž zverejnené na populárnych pracovných portáloch. 

Hneď po kurze, ale aj v jeho priebehu, ti odporúčame začať zasielať životopisy na pracovné ponuky a zúčastniť sa výberových konaní. Po kurze je ešte totiž tvoja motivácia vysoká a všetky vedomosti získané na kurze sú čerstvé.

To ale nie je všetko! Podľa špecialistov je najlepšia doba na hľadanie novej práce v septembri a októbri, kedy končí mnoho študentských stáží a firmy otvárajú nové pracovné pozície. Skvelá doba je tiež začiatkom roku v januári a februári, kedy firmy stanovujú nové rozpočty na nasledujúci rok.

Podpora špecialistov a mentorov

Naše kurzy nie sú iba o programovaní, ale aj o získavaní vedomostí v IT oblasti. 

Naši študenti sa naučia, ako získať svoju prvú prácu, ako sa v odbore uplatniť, ale aj to, ako by sa mali prezentovať na profile LinkedIn a aké parametre by mal obsahovať ich životopis. Súčasťou kurzu je tiež príprava na úspešný pohovor. 

Taktiež je potrebné spomenúť, že naša akadémia ponúka variantu kurzu – garancia práce, kde študentom pomáhame po ukončení štúdia s hľadaním ich prvého zamestnania. Táto garancia prebieha 3 mesiace po ukončení kurzu a je veľmi atraktívna práve pre niekoho, kto nemá v odbore vôbec žiadne skúsenosti.

Stáž a prvá práca – získavanie skúseností je dôležité!

Začiatok tvojej kariéry v IT môže začať stážou, alebo skúšobnou dobou na juniorskej pozícii. V tomto období ide prevažne o zaúčanie sa a získavanie skúseností, ktoré potom hrajú kľúčovú úlohu v kariérnom postupe. Nečakaj teda hneď na začiatku vysoké zárobky.

Trpezlivosť ruže prináša!

Akonáhle do odboru vstúpiš a získaš svoje prvé zamestnanie, je potom už veľmi jednoduché dosiahnuť kariérny postup a vyšší plat. Prvá práca je teda predovšetkým o získavaní skúseností, rozširovaní vedomostí a zvyšovaní svojej orientácie v odbore.

Ako teda nájsť svoju prvú prácu v IT bez predchádzajúcich skúseností?

77 % firiem v EÚ hlási problém s hľadaním špecializovaných zamestnancov s potrebnými digitálnymi vedomosťami, čo je dôvod, prečo je práve teraz ten najlepší čas začať na svojich vedomostiach a skúsenostiach v IT pracovať. Je to spôsob, ako si zaistiť stabilnú budúcnosť a nebáť sa tak o stratu zamestnania. Práca v IT je teraz pre teba skutočne na dosah ruky. Záleží len na tebe!  

Pripravili sme pre teba pár tipov, ktoré ti pomôžu k dosiahnutiu úspechu!

 1. Predstav si, ako by mala tvoja ideálna kariéra vyzerať.
  Technologické odvetvie nie je len o programovaní, ale aj o širokej škále ďalších odborov a možností. Môžeš sa napríklad vyvíjať smerom softvérového testera alebo UX/UI dizajnéra. 
 1. Uč sa rozvíjať svoje schopnosti.
  Pre získanie práce v IT je potrebné mať tie správne vedomosti. Začiatočníci by mali začať so základnými vedomosťami programovania a tvorby webových stránok. Nauč sa pracovať s populárnymi programami a softvérmi používanými v rámci odvetvia. 
  Čo je na tom to najlepšie? To všetko sa môžeš naučiť v našich kurzoch pod vedením skúsených mentorov.
 1. Vytvor si portfólio.
  Portfólio je kolekcia projektov, ktoré ukazujú tvoje vedomosti a skúsenosti v odbore. Je to podstatná vec, ktorá uchádzačovi pomôže pri získavaní práce a náborovému tímu uľahčí rozhodovanie, či budeš pre danú pozíciu ten pravý kandidát. Je preto potrebné mať skutočne detailne a prehľadne vypracované portfólio aj životopis. 
 1. Spolupracuj na Open Source projektoch.
  Spolupracovať na Open Source projektoch je skvelá možnosť, ako si rozšíriť svoje vedomosti a získať viac skúseností. Pri tejto forme práce máš možnosť spolupracovať so skúsenými špecialistami z odboru. 
 1. Hľadaj stáže a juniorské pozície.
  Hľadaj stáže a pozície vo firmách, ktoré poskytujú možnosť získať skúsenosti a vedomosti z odboru. Niektoré firmy ponúkajú aj platené možnosti, čo môže byť skvelá šanca pre prvý príjem ešte pri zaúčaní. 
 1. Uprav si životopis a motivačný dopis podľa požiadaviek.
  Skôr, ako pošleš firme svoj životopis, podrobne si prečítaj všetky požiadavky danej pracovnej príležitosti a uprav si podľa inzercie svoj životopis. Náborárom to veľmi pomôže pri rozhodovaní, či budeš pre firmu vhodným kandidátom.

Začať svoju kariéru v IT odbore a zmeniť svoje stávajúce zamestnanie je skvelá možnosť, ako si zaistiť svoju budúcnosť a začať úplne nový život. Pokiaľ si sa dočítal/a až sem, potom máš za sebou už prvý krok k zmene a vedieš si skvele! 

Pamätaj, že pokiaľ sa to nepodarí hneď na prvýkrát, nie je to dôvod vzdať sa. Len vytrvalosť ťa odmení viac, ako si dokážeš predstaviť a vzdelanie v IT ti prinesie celoživotnú odmenu.

Vieme, že začínať svoju kariéru úplne od začiatku môže byť kľúčové a ako to už býva s každou cestou, vždy je potrebná mapa na dosiahnutie cieľa. Pomôžeme ti na ceste za novou kariérou a môžeš od nás očakávať podporu po celú dobu štúdia a aj pri tvojich začiatkoch.

Zúčastni sa bezplatného webinára ohľadom tebou zvolenej technológie a zisti tak viac informácií k danému odboru.

Zaregistrovať sa na bezplatný webinár